עגלת קניות

< חזרה לכל המאמרים

גטהון לקצ'או

09/02/2023

לחץ.י לצפייה ביצירה

משבר זהות

גטהון לקצ'או

09/02/2023

מאז שאני זוכר את עצמי, כולם תמיד אמרו לי "תלמד, רק ככה תצליח" או "בלי לימודים לא תוכל להצליח בחיים" וכל מיני דברים דומים. אבל אני בקושי זוכר שלימדו אותי על זהות, שייכות, התבודדות. לך תסביר להם שלא חשבת בכלל באותה תקופה על אוניברסיטה, עבודה או על העתיד. הייתי עסוק יותר לשאול מי אני? מאיפה אני בא? לאן אני שייך? דברים חשובים על עצמי שלא ידעתי. השאלות של האדם מובילות אותו. היום אני מבין את זה יותר.

יש לי שם, כתובת וקבוצת שייכות. לא בחרתי אף אחד מהם וכל אלה הפכו להיות המרכיבים הבסיסיים בתחילת מסע הזהות שלי. אתה מחזיק בהם חזק חזק כי אתה מרגיש שאלה בין הדברים הבודדים שהם שלך. לאבד חלק מהם, הרגיש לי קצת כמו לאבד חלק ממני, מהזהות שלי. כנראה זאת גם הסיבה שבבית הספר היסודי כשהמורה הציעה לשנות לי את השם לשם בעברית, לא הייתי מוכן לעשות את זה. כשסיפרתי לאחי הקטן הוא אמר שאותו דבר קרה לו וצחקנו על זה. אמרנו בצחוק שאם נשנה זה יהיה למשהו שכולם מכירים ויצחיק אותם כמו "יוסי ושמואל".

הנקודה הזאת בזמן הציפה בי המון רגשות, מחשבות ושאלות. המון מילות מפתח העלו בי מחשבות על זהות. עולה, יהודי, שחור, אתיופי, אשכנזי. חלק מהחברים שלי היו קוראים לי אשכנזי או אמרו "משהו בדיבור שלך נשמע אשכנזי". זה הפריע לי והייתי צריך להגיד להם. כשהם אמרו את זה, הרגשתי שאמרו לי "לך, אתה לא שייך". יש לי עוד המון דוגמאות לנקודות בהם חוויתי משבר זהות. מי שלא יודע בחיים לא יבין את הקושי שכרוך בזה ואלה שמבינים יודעים כמה קשה לדבר על זה כי לכאורה אלה נושאים שכל אדם חווה אותם אחרת, חלק לוקחים את זה קשה וחלק פחות. ואני לא רוצה להיות חלש. אז זה "בקטנה". השיתוף הוא חלק מפתרון עמוק גם כשלא רואים את הבעיה.

היום אני עדיין שואל את עצמי שאלות על זהות ועוד נושאים אבל הן פחות מטלטלות אותי כמו אז כי הגעתי להמון תובנות. החשובה ביותר היא שאני יכול ליצור את עצמי כל יום מחדש אז אני לא צריך לחפש יותר. עוד דבר שעוזר לי הוא להקיף את עצמי באנשים שנותנים לי מרחב להיות אני, שמודעים לכך שאפשר לשאול שאלות לחוות תחושות בלבול. זה לא משהו להתבייש בו, הן מאוד לגיטימיות וצריכות מקום. הקפתי את עצמי באנשים שמבינים שאדם יכול להשתנות ולהתפתח. כל אחד הוא עולם ומלואו ויכולים להיות בו זהויות רבות אז לא צריך לבקש ממנו לשנות את עצמו כדי שיתאים לנו אלא ההפך. מקווה שנכיר יותר בעוצמתן של מילים, שנבין שכל מילה של חבר, שכן, משפחה או אדם אקראי עלולה לערער את זהותו של אחר. אז הלוואי נשתמש במילים טובות.

שתפו

שמעתי הרבה סיפורים על אנשים שלומדים כל מיני תארים, בלי לדעת מי הם בכלל. עולם משוגע.

מאמרים נוספים

למה אני לא מדברת יותר עם א.נשים לבנים על גזענות

לאה היילו

על הפתעה ועיוורון

בתי לוריסו

חינוך בעולם אוריינטליסטי ופוסט קולוניאלי

נאוה מוגוס

מסטאוול אלאזה ז"ל

טיגיסט מהרי